TV Ekran Arıza

TV ekranları; ince, kırılgan ve hassas bir yapıya sahip bir camdır. Buna panel cam denir. Kırılgan yapıları itibarı ile küçük bir darbe veya sıvı teması söz konusu olduğu zaman TV ekran arıza gibi sonuçlar ortaya çıkar. Yani ekrandaki görüntü bozulabilir ya da ekran tamamen kararabilir. Böyle bir sorun yaşandığında, mutlaka bir yetkili servis çağırılmalıdır.

Sık Görülen Ekran Arızaları

TV ekranında dikey veya ekrana paralel çizgiler görülebilir. Bunun sebepleri şöyledir;

 • Sıvı teması olabilir. Özellikle temizlik esnasında elektronik parçalara su kaçabilir.
 • TV ekranı, aşırı ısıya maruz kalmış olabilir. Örneğin; kalorifer gibi ısıtıcılara yakın bir şekilde konumlandırılmışsa ekran görüntüsü bozulabilir.
 • Üretim hatasından kaynaklanan bir sorun da görülebilir. Bu oldukça ender rastlanan bir durumdur.

Ayrıca panel camının bir darbe sonucu kırılması da yaygın rastlanan sorunlar arasındadır. Panel camı fazlası ile ince bir yapıdadır. 2mm daha ince bir camdır. Bu yüzden kolayca kırılabilir. Bazen TV ekranında kararma ve morarma gibi sorunlar da görülebilir. Bunun nedeni ise LED ışıkların işlevini kaybetmesidir. Bu gibi durumlarda aydınlatma setinin tamamen değiştirilmesi gerekir. TV ekranında lekelenme benzeri arızalar da yaşanabilir. Bunun sebepleri de aşırı tozlanma veya arka katmanlarda darbe sonucu meydana gelen bir kırılma olabilir. Televizyonun duvara çok yakın bir pozisyonda çalıştırılması da hava sirkülasyonunu engelleyeceğinden dolayı panelde arıza oluşabilir. Tüm bu arızaların onarımdan sonra görüntü ilk günkü kalitesine tekrar kavuşacaktır. Ancak teknik servisin değişim yaptığı parçaların orijinal ve garanti kapsamında olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, kısa bir süre sonra sorun tekrarlayabilir.

Ekran Arızalarını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Üretici hatasından kaynaklanan sorunları önlemek mümkün değildir. Ancak kullanıcı hatalarını en aza indirgemek TV ekran arıza ömrünü uzatacaktır. Bunun için;

 • Panel camı, taşınma veya yer değiştirme gibi durumlarda özenle muhafaza edilmelidir.
 • TV ekranını temizlerken sprey veya ıslak bir bez kullanmak doğru değildir. Temizlik işlemini nemli bir bez yardımı ile yapmak panelin içerisine olası sıvı sızıntısını engelleyecektir.
 • Televizyon izlemediği zamanlarda fişini çekmek anı voltaj yükselmesi gibi durumlarda arızalanmayı önleyecektir.
 • Televizyonlar da diğer elektronik cihazlar gibi fazla çalıştırıldığı zaman ısınır. Bu yüzden sıcak bir alanda; yani doğrudan güneşe maruz kalması veya ocağa, ısıtıcıya yakın bir yerde durması ekran arızalarına yol açabilir.

Ekran Değişim veya Onarım Fiyatları

Sık sık karşılaşılan TV ekran arıza belirli bir ücret karşılığında değiştirilebilir veya sorun giderilebilir. Bu ücret; TV markasına, arızanın durumuna, parça değişimi yapılıp yapılmadığına, değişim esnasında kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; ekranı kırılan bir televizyon ile LED ışıkları yanan bir televizyonun onarılması arasında fiyat farklılıkları vardır.

Hızlı Servis Hizmeti

En HIZLI SERVİS çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.

Mükemmel 5 üzerinden 4.9
 • Özel Teknik Servis

  Kombi, Klima, TV ve Beyaz Eşya Servisi, teknisyenlerimiz tüm eğitimleri almış, uzman kişilerden oluşmaktadır.

 • Destek Hattı

  Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

 • Kartla Ödeme İmkanı

  Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

 • %100 Müşteri Memnuniyeti

  Tüm çalışmalarımızı müşteri memnuniyeti kapsamında gerçekleştirmekteyiz.

WHATSAPP DESTEK